5 důvodů, proč mobilní telefon není plnohodnotnou náhradou GPS lokátoru

Napadlo vás používat k lokalizaci vašeho vozidla chytrý telefon? Jako dočasné nebo nouzové řešení to sice může stačit, ale z dlouhodobého hlediska je daleko výhodnější pořídit si kvalitní GPS lokátor. Ten totiž vaše vozidlo mnohem spolehlivěji ochrání před odcizením, snese i náročné vnější podmínky a vydrží nesrovnatelně delší dobu bez nabíjení.

Mobilní telefony se dnes používají namísto budíků, kalkulaček, fotoaparátů i kamer. A protože dokážou přijímat GPS signál, mohou sloužit nejen k navigaci, ale i ke geolokaci. Nikdy se ale nevyrovnají klasickým GPS lokátorům. Proč?

1. GPS lokátor můžete používat v extrémních podmínkách

Chytrému telefonu nesvědčí extrémní mrazy, vlhkost, prach ani časté otřesy či nárazy. GPS lokátory jsou však pevné a bytelné. Jsou totiž přímo konstruované k tomu, aby spolehlivě fungovaly i za náročných vnějších podmínek.

2. GPS lokátor není potřeba často nabíjet

Zatímco mobilní telefon nevydrží nabitý déle než několik dní, přenosné GPS lokátory jsou konstruovány tak, aby fungovaly po delší dobu i bez externího zdroje. V závislosti na velikosti baterie je stačí nabít jednou za měsíc, za půl roku nebo dokonce za rok. Pořídit si můžete i zabudovaný lokátor, který externí nabíjení vůbec nepotřebuje a využívá elektrickou energii z akumulátoru vozidla. Pokud jej od toho zdroje potřebujete odpojit, může fungovat na záložní akumulátor.

teplota-na-tachometru

3. GPS lokátor je nenápadný

Velkou výhodou GPS lokátoru je to, že si jej případný zloděj vůbec nevšimne. Jedná se o nenápadnou krabičku, kterou můžete upevnit na špatně přístupné místo – například na podvozek automobilu. Mobilní telefon uvnitř vozidla nebo v zavazadlovém prostoru motocyklu naopak snadno přiláká pozornost případného zloděje.

4. GPS lokátor nelze z vozidla jednoduše odstranit

Zatímco mobilního telefonu se může případný zloděj snadno zbavit, některé GPS lokátory nemůže z vozidla odstranit ani v případě, že by je tam objevil. Zabudované lokační jednotky jsou přímo napojené na elektroinstalaci vozidla, takže by je musel odmontovat zkušený mechanik. A k přenosnému GPS lokátoru upevněnému na magnet si můžete pořídit odolný kovový ochranný box, který zabrání tomu, aby s přístrojem manipulovala nepovolaná osoba.

5. GPS lokátor nabízí mnohem více funkcí

Chytrý telefon vám sice pomůže zjistit, kde se váš automobil nachází, ale speciální lokační přístroje a systémy vám nabízejí daleko širší možnosti, jak mít dokonalý přehled o vozovém parku. Kromě polohy totiž monitorují také další parametry vašeho vozidla – například jeho technický stav, způsob jízdy nebo teplotu uvnitř.

A pokud podnikáte, snadno si s lokátory sestavíte knihu jízd, aniž byste se museli zdržovat přepisováním všech důležitých informací na papír nebo do elektronické podoby.

Nouzové řešení, nebo kvalita?

Uvědomte si, jakou hodnotu má váš automobil nebo vozový park: opravdu jej chcete chránit pouze nouzovým a provizorním řešením? Mobilní telefon vám sice postačí k tomu, abyste mohli na sociálních sítích sdílet fotografie z dovolené, ale pokud vám jde o kvalitní snímky, potřebujete kvalitní fotoaparát. Stejně tak vám telefon může posloužit k určení polohy vašeho vozidla, ale pokud hledáte 100% spolehlivost a dlouhou výdrž, bez kvalitního GPS lokátoru se neobejdete.