Jak funguje GPS technologie a jak ji můžete využívat v každodenním životě

Americký družicový systém NAVSTAR GPS byl původně vytvořený k vojenským účelům. Po jeho částečném zpřístupnění široké veřejnosti však rychle pronikl do různých oblastí lidské činnosti a dnes je běžně využívaný v dopravě, turistice či v geodézii.

Ačkoliv v současné době existuje více navigačních systémů, GPS je ještě pořád nejpřesnějším z nich. Jeho základní součástí jsou navigační družice, které se na oběžnou dráhu Země začaly postupně vypouštět od 80. let minulého století.

Pomocníci na oběžné dráze

Systém GPS využívá soustavu 31 navigačních družic, nepravidelně rozmístěných na šesti kruhových drahách ve výšce přibližně 20 200 km. Každá družice oběhne kolem Země za 11 hodin a 58 minut a pomocí systému antén neustále vysílá informaci o své poloze. Nezbytným vybavením družic jsou přesné atomové hodiny, které využívají atomů cesia či rubidia. Družice pracují především na solární energii, ale jsou opatřeny i záložními bateriemi.

gps

Jak probíhá určení polohy?

K pozemským přijímačům vysílají družice tzv. navigační zprávy, obsahující informace o oběžných drahách, a dálkoměrné kódy. Z přesného času odeslání a příjmu jedné sekvence dálkoměrného kódu dokáže GPS přijímač určit svoji vzdálenost od družice a použít ji k výpočtu své polohy.

Oběžné dráhy družic jsou navrženy tak, aby bylo z každého místa na zeměkouli možné přijímat signál alespoň od čtyř různých satelitů. Pokud může přijímač získat signál od více družic, je určení jeho polohy ještě přesnější. Monitorování a vyhodnocování signálu z kosmických družic i údržbu a řízení celého systému mají na starost monitorovací a řídící pozemské stanice a speciální stanice pro komunikaci s družicemi.

Usnadněte si život díky technologii GPS

Ačkoliv byla GPS technologie původně vyvinuta pro vojenské účely, je dnes její využití daleko širší. Kromě navigace v dopravě, sportování i turistice a venkovních geolokačních her je dnes stále více populární i využití GPS technologií při sledování zvířat či dopravních prostředků. Velikost a typ GPS lokátoru se pak odvíjí od jeho použití a umístění. Většinou se jedná o bytelnou krabičku, kterou lze připevnit do vozidla pomocí magnetu nebo uložit do vhodného prostoru.

Česká značka Positrex))) si dokonce nedávno nechala patentovat unikátní novinku v podobě kruhového GPS lokátoru, určeného na osu kol železničních vagónů. Protože získává energii z pohybu vlakové soupravy, není nutné jej nabíjet pomocí baterie.

Spolehněte se na kvalitní přístroje

Při výběru GPS lokátorů i navigací se vyplatí zaměřit na kvalitní výrobky s českým zákaznickým servisem. Jedině tak budete totiž mít jistotu, že budou přístroje určovat polohu s dostatečnou přesností a nabízet vám všechny funkce, které budete chtít využívat ve svém podnikání i v běžném životě.