Na co je třeba dávat pozor při výběru GPS lokátoru a služby monitorování

V nedávné době se na internetu objevila zpráva týkající se vysokého ohrožení ochrany osobních dat sbíraných od majitelů GPS lokátorů. Průzkum bezpečnosti těchto trackerů provedla renomovaná antivirová společnost Avast, která zjistila, že více než 600 tisíc monitorovacích zařízení jsou lehce zneužitelná počítačovými hackery. Výrobky zejména čínského původu totiž sbírají veškeré informace do svých cloudů, do nichž není až tak složité se dostat a následně s nimi nakládat dle vlastního uvážení. Případný hacker tak nejenže uvidí online, kde se zrovna dotyčný nachází, u sofistikovanějších lokátorů hrozí, že může sledovat i spoustu dalších hodnot včetně přímého odposlouchávání. 

hacker-3342696_1920_1

Při výběru GPS lokátoru a služby monitorování je tak důležité ověřit si, na jaké úrovni je poskytovatel s ochranou zákazníkových dat. Níže uvádíme pár tipů, na které je dobré si dát pozor: 

Poskytovatel by měl splňovat některý z mezinárodních standardů

Splňování jednoho z mezinárodně uznávaných standardů je základním kritériem. Odpovědné firmy v oboru tyto standardy následují a rovněž to patřičně dávají najevo i ve svých firemních prezentacích. 

Standardy však nejsou pouhým „pozlátkem“ pro zlepšení image společnosti. Dříve než se může daný poskytovatel pyšnit logem některých ze světově uznávaných standardů, musí si projít často složitou a zdlouhavou reorganizací interních procesů, kterou následně kontroluje pravidelný audit ze strany certifikující organizace. Společnost LEVEL Systems je v tomto ohledu certifikována přísným standardem ISO 27001 pro řízení bezpečnosti informací.

Šifrování dat

Splňování mezinárodních standardů je dobrým předpokladem pro kvalitní službu, zásadní je však způsob, jakým se samotná data zpracovávají. Každá společnost shromažďující osobní data svých zákazníků by tak měla využívat šifrování alespoň na základní úrovni. Existuje mnoho způsobů, jak data i jejich tok šifrovat, tyto informace však ve většině případů u poskytovatele jen tak nezjistíte. Jednoduchým tahákem (avšak ne 100% spolehlivým) je podívat se na doménu přihlašovací stránky dané služby. Pokud bude doména začínat https://, znamená to, že je šifrovaná, v opačném případě (http://) se jedná o nezabezpečenou doménu.

Přednastavené uživatelské účty

U mnohých zejména levných GPS lokátorů se často setkáváme s tím, že zákazník s lokátorem rovněž obdrží přihlašovací údaje, které není možné měnit. V tomto případě by měly bít na poplach vlastní instinkty, neboť na takové účty se přihlásit je pro hackera minutovou záležitostí. 


V dnešní době je ochrana dat čím dál složitějším úkolem. S rostoucími schopnostmi hackerů zároveň roste poptávka po stále sofistikovanějších způsobech zabezpečení. Odpovědné společnosti tak vynakládají spoustu úsilí a financí na ochranu zákazníkových dat, což se rovněž promítá na vyšší ceně výrobku ve srovnání s levnými monitorovacími zařízeními. V rodině GPS sledovacích jednotek Positrex))) však raději sázíme na kvalitu zabezpečení a spokojenost zákazníka, než na levná a nespolehlivá řešení.