Přes 20 miliard IoT zařízení v roce 2025
V posledních letech můžeme pozorovat nevídaný nárůst množství a typů IoT (chytrých) výrobků na trhu. Podle webu Statista bylo ke konci roku 2019 na světě více než 8 miliard aktivních chytrých zařízení, k roku 2025 se toto číslo odhaduje až na 21,5 miliard. Tento boom se však nemůže obejít bez pomoci mobilních operátorů, kteří se musí dané situaci přizpůsobit. I mobilní sítě mají totiž své limity a za stávajícího stavu by nebyly schopny takovou poptávku uspokojit. Jednou z řešení pro tuto výzvu je úzkopásmová bezdrátová technologie, tzv. „Narrowband“, ve zkratce NB-IoT.
Počet aktivních chytrých zařízení v mld. 
Zdroj: Statista
Co je to Narrowband a jaké má výhody?
NB-IoT je technologií, která na rozdíl od konkurenčních IoT sítí využívá infrastruktury běžných mobilních sítí GSM, WCDMA a LTE, častěji známých jako 2G, 3G a 4G. Technologie je navržena tak, že v rámci sítě využívá úzkého pásma o velikosti 200kHz, což sice omezuje rychlost zasílaných dat, pro rychlé zasílání nízkoobjemových dat typických pro chytrá zařízení to však bohatě stačí. NB-IoT tak jednoduše dokáže uspokojit komunikaci mezi chytrými zařízeními a jejich majiteli/správci, aniž by narušovalo síť uživatelů mobilních telefonů.
Mezi hlavní výhody NB-IoT patří:
-
Velmi nízká spotřeba energie
Protože si zařízení s NB-IoT žádá jen minimum energie pro odeslání signálu (zlomkové oproti GSM), dá se u takových výrobku předpokládat delší životnost baterie
-
Skvělé pokrytí
Mezi výhody tohoto úzkopásmového řešení patří dosah sítě i tam, kam běžné mobilní sítě nestačí. Elektronika s NB-IoT má tak lepší signál uvnitř budov, v podzemních prostorech a dokonce i pod vodou.
-
Nízká cena technologie a tudíž i předpoklad levnějších koncových produktů
Vzhledem k využívání již vystavěné infrastruktury standardních mobilních sítí je NB-IoT nejlevnější dostupnou chytrou sítí na světě, kterou mohou mobilní operátoři celkem bez problému prodávat jako vedlejší produkt ke svým mobilním službám. Moduly NB-IoT vysílače i přijímače navíc nejsou technologicky nikterak složité a jsou tak cenově dostupné.
Proč i jednotky Positrex))) přechází na NB-IoT?
Odpověď je jednoduchá. Díky NB-IoT, které se u našich GPS lokátorů chystáme zavést koncem tohoto roku, dosáhneme ještě delší výdrže baterie a rozšíříme pokrytí, aniž by to jakkoli ovlivnilo naše zákazníky.
Chtěli byste vědět více informací k dané tématice? Tak neváhejte a kontaktujte nás!