Narrowband - Budoucnost internetu věcí

Přes 20 miliard IoT zařízení v roce 2025

V posledních letech můžeme pozorovat nevídaný nárůst množství a typů IoT (chytrých) výrobků na trhu. Podle webu Statista bylo ke konci roku 2019 na světě více než 8 miliard aktivních chytrých zařízení, k roku 2025 se toto číslo odhaduje až na 21,5 miliard. Tento boom se však nemůže obejít bez pomoci mobilních operátorů, kteří se musí dané situaci přizpůsobit. I mobilní sítě mají totiž své limity a za stávajícího stavu by nebyly schopny takovou poptávku uspokojit. Jednou z řešení pro tuto výzvu je úzkopásmová bezdrátová technologie, tzv. „Narrowband“, ve zkratce NB-IoT.

 

 

Počet aktivních chytrých zařízení v mld. statista

Zdroj: Statista

 

Co je to Narrowband a jaké má výhody?

NB-IoT je technologií, která na rozdíl od konkurenčních IoT sítí využívá infrastruktury běžných mobilních sítí GSM, WCDMA a LTE, častěji známých jako 2G, 3G a 4G. Technologie je navržena tak, že v rámci sítě využívá úzkého pásma o velikosti 200kHz, což sice omezuje rychlost zasílaných dat, pro rychlé zasílání nízkoobjemových dat typických pro chytrá zařízení to však bohatě stačí. NB-IoT tak jednoduše dokáže uspokojit komunikaci mezi chytrými zařízeními a jejich majiteli/správci, aniž by narušovalo síť uživatelů mobilních telefonů.

Mezi hlavní výhody NB-IoT patří:

  1. Velmi nízká spotřeba energie

Protože si zařízení s NB-IoT žádá jen minimum energie pro odeslání signálu (zlomkové oproti GSM), dá se u takových výrobku předpokládat delší životnost baterie

  1. Skvělé pokrytí

Mezi výhody tohoto úzkopásmového řešení patří dosah sítě i tam, kam běžné mobilní sítě nestačí. Elektronika s NB-IoT má tak lepší signál uvnitř budov, v podzemních prostorech a dokonce i pod vodou.

  1. Nízká cena technologie a tudíž i předpoklad levnějších koncových produktů

Vzhledem k využívání již vystavěné infrastruktury standardních mobilních sítí je NB-IoT nejlevnější dostupnou chytrou sítí na světě, kterou mohou mobilní operátoři celkem bez problému prodávat jako vedlejší produkt ke svým mobilním službám. Moduly NB-IoT vysílače i přijímače navíc nejsou technologicky nikterak složité a jsou tak cenově dostupné.

 

Proč i jednotky Positrex))) přechází na NB-IoT?

Odpověď je jednoduchá. Díky NB-IoT, které se u našich GPS lokátorů chystáme zavést koncem tohoto roku, dosáhneme ještě delší výdrže baterie a rozšíříme pokrytí, aniž by to jakkoli ovlivnilo naše zákazníky.

Chtěli byste vědět více informací k dané tématice? Tak neváhejte a kontaktujte nás!